شخصیت استاد مطهری در ادبیات داستانی ناشناخته مانده است

علیرضا حکمتی :
شخصیت استاد مطهری در ادبیات داستانی ناشناخته مانده است     آرتنا: علیرضا حکمتی گفت: با وجود حق بزرگی که استاد شهید «مرتضی مطهری» بر ادبیات داستانی و آئینی ما دارند، شخصیت ایشان در ادبیات ناشناخته باقی مانده است.     

به گزارش خبرگزاری هنر «آرتنا»، علیرضا حکمتی شاعر مازندرانی در گفتگو با ستاد برگزاری دومین جشنواره گلواژه های مطهر بیان داشت: استاد شهید مرتضی مطهری یکی از شخصیت های بزرگ علمی و فرهنگی ما هستند که قسمتی از شخصیت ایشان به حوزه ادبیات برمی گردد.
وی افزود: استاد شهید مطهری در بحث داستان نویسی متمایز با دوستانی بوده که در گذشته و حال قلم می زنند. متاسفانه تاکنون آن طور که باید و شاید به وی پرداخته نشده و شخصیت ایشان در حوزه داستان نویسی و ادبیات داستانی ناشناخته باقی مانده است. ای کاش دوستانی که در این زمینه قلم می زنند بتوانند ایشان را به نحو شایسته ای معرفی کنند.
شاعر مجموعه ی «ردپای آبی عشق» با تاکید بر تاثیرگذاری این جشنواره در معرفی درست شخصیت استاد مطهری تصریح کرد: برگزاری چنین جشنواره هایی از نظر شناساندن ابعاد مختلف شخصیت استاد شهید مرتضی مطهری به جامعه موثر است. اگر چه استاد نیاز به معرفی آنچنانی ندارند ولی شخصیت ایشان به خوبی به نسل جدید معرفی نشده است و این جشنواره گامی موثر و خوب برای آشنایی و معرفی بیشتر وی می باشد. ما که در زمینه شعر فعال هستیم با شرکت در جشنواره گلواژه های مطهر می توانیم آن درسی که از استاد گرفته ایم را پس داده و یک ادای دینی هم کرده باشیم زیرا ایشان حق بزرگی بر گردن ادبیات نوشتاری و آئینی ما دارند.
حکمتی با بیان اینکه شاعران می توانند گامهای ارزشمند این عارف بزرگ را در ادبیات داستانی و آئینی بیان و معرفی کنند، اضافه کرد: شعر در کشور ما که کشور شعرخیزی است می تواند نسبت به برخی از بخش های فرهنگ و هنر موثرتر باشد. شعر زبان ایجاز است، نفوذ بیشتری نسبت به داستان و هنرهای هفت گانه دارد و می تواند آن طور که باید و شاید پیامها را به نحو احسن به مخاطب ارائه کند. با توجه به استعدادهای خوبی هم که در زمینه ادبیات و شعر در نسل جوان ما است این نوید را می توان داد که این جشنواره می تواند نقشی موثر در شناساندن گام هایی که ایشان برداشتند و جاده هایی که این شهید بزرگوار در زمینه ادبیات داستانی و آئینی طی کرده اند، داشته باشد.
نویسنده مجموعه‌ شعر «درخت تنها مانده است» آثار استاد شهید مرتضی مطهری را نشات گرفته از ائمه دانست و اظهار داشت: پشتوانه داستانهای راستان این استاد به ادبیات ائمه اطهار می رسد و نشات گرفته از سرچشمه دینی است. چون حکومت ما اسلامی است و مردم ما مردمی ولایت مدار هستند به طور حتم گرفتن و دریافت آثار شعر را بیشتر از سایر بخش ها می پسندند چرا که یک بیت شعر دنیایی از حرف ها را به همراه دارد.
وی با اشاره به جایگاه ایدئولوژی انقلابی این عارف بزرگ اظهار داشت: ایدئولوژی، فرهنگ و مکتب ما اسلامی است و قیام مردم ما نشات گرفته از اسلام می باشد. نقش استاد شهید مرتضی مطهری که از همراهان امام خمینی (ره) بودند در راستای معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی نمایان و انکارناپذیر است. ایشان استاد شهادت و دینداری ما در انقلاب اسلامی هستند که بیان معرفت اسلامی را در جامعه ادبیات عهده داری کردند. تربیت نسل جوان ما باید برگرفته از شناختی باشد که استاد مطهری به ما آموخته است. بنیانهای مسیر انقلاب اسلامی بر معرفت انقلابی بنا شده که از سوی وی در کنار شخصیت های دیگر مانند شهید بهشتی به رهبری امام خمینی (ره) نشات گرفته است.

/ 2 نظر / 35 بازدید
عسل

شد یه بار بیام وبلاگتون و از خودتون تعریف نکرده باشین؟؟؟ غرور بده هاااااااااا