تورامن چشم درراهم...

ا
امروز در تقویم زادروز «نیمایوشیج» است.
 نیما یوشیج - بنیان‌گذار شعر فارسی - در 21آبان ماه سال 1276 در یوش - از توابع بلده شهرستان نور - به دنیا آمد.

نیما خواندن و نوشتن را نزد ملای ده زادگاه خود، فرا گرفت و در تهران دوره مدرسه عالی سن لویی را به پایان رسانید. در مدرسه مراقبت و تشویق یک معلم خوشرفتار، نظام وفا، او را به خط شعر گفتن انداخت. 

او در سال 1300 منظومه‌ای به‌نام «قصه رنگ پریده» انتشار داد. در همین سال نخستین سروده‌هایش را در روزنامه «قرن بیستم» به سردبیری میرزاده عشقی و در پاییز سال 1301 شعر «ای شب» را در روزنامه هفتگی نوبهار منتشر کرد.

نیما از سال 1317 تا 1320 در شمار هیات تحریریه مجله موسیقی بود و شعرهای خود را در آن منتشر می‌کرد.

در ابتدا به سبک معمول و قدیم شعر می ساخت؛ اما پس از چندی راه تازه ای را در پیش گرفت و منظومه افسانه، سروده شده به سال 1300 خورشیدی، سبک تازه ای در ارائه محسوسات او است. نیما با وجود پیروی از وزن تساوی طولی، مصرع ها را ضروری ندید و قافیه را به حساب دیگری در کار گرفت و در شعر فارسی تحولی بنیادی ایجاد کرد.

نیما با وجود ارائه سبک و شیوه نو از مدافعان جدی ادب و هنر اصیل ایران بود و تا آخر عمر علاوه بر شعرهای نو، شعرهای سنتی نیز می سرود.

او در 15 دی‌ماه سال 1338 دیده از جهان فرو بست.

پیکر نیما پس از درگذشتش در ابن بابویه به امانت گذاشته شد و در شهریور سال 1373 به یوش، منتقل و در محل حیاط مرکزی خانه‌ی پدری‌اش به خاک سپرده شد.

خانه‌ی ‌نیما یوشیج که تاریخی‌ترین خانه‌ی روستای یوش است و قدمت آن به دوره‌ی قاجار باز می‌گردد، به سازمان میرث فرهنگی واگذار شد.

/ 1 نظر / 50 بازدید
کنگره مجازی

فراخوان کنگره ی مجازی شعر با موضوع وحدت اسلامی مهلت ارسال آثار تا ششم دی ماه از طریق ثبت اثر در سامانه ی کاربران سایت کنگره های مجازی: poemcongress.ir جوایز: هفت نفر اول هرکردام 2 میلیون تومان و هفت نفر دوم هر کدام یک میلیون تومان ....